Monitoring nespolehlivých plátců DPH

Víte, s kým obchodujete? Pokud nechcete ručit za DPH za vaše obchodní partnery, je nutné ověřit, zda-li nepatří mezi nespolehlivé plátce DPH. Současná legislativa nutí podnikatelé kontrolovat, zda jejich obchodní partneři nepatří mezi nespolehlivé plátce DPH. Pokud jsou totiž takto označeni, ručí podnikatelé za jimi neodvedenou DPH.  

Kdo má status nespolehlivého plátce DPH?

Status nespolehlivého plátce mají podnikatelé, kteří porušili závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně. O tom, zda je dotyčný podnikatel označen za nespolehlivého, rozhoduje správce daně. Pokud úřad někoho označí za nespolehlivého plátce, uvede to v Registru plátců DPH.

Přesnou definici, kdo patří mezi nespolehlivé plátce stanovuje metodika Generálního finančního ředitelství, která byla zveřejněna na počátku roku 2013. Podle ní se řadí na černou listinu nespolehlivých plátců každá firma, která dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivého plátce jsou také označeny společnosti, které nemají v pořádku daňové doklady a mají daň alespoň půl milionu korun. Na blacklist se v neposlední řadě dostávají i firmy podezřelé z podvodu.

Aplikace Insolvenční hlídač 

Pokud některý z vašich subjektů bude v seznamu ekonomických subjektů ARES označem jako neplatič DPH, aplikace Insolvenční hlídač vás na to obratem emailem a ve vašem uživatelském účtu. Vyhnete se tak případnému ručení  za neodvedení daně třetí osobou.

Dotazy k aplikaci Insolvenční hlídač vám rádi zodpovíme. Aplikaci je také možné si vyzkoušet v 10ti denní bezplatné zkušební verzi zde